čtvrtek 6. prosince 2007

ČunekShow na VŠE


Jak titulek napovídá hostem další z řady přednášek, které již tradičně pod názvem EKOFÓRUM pořádá studentské sdružení EKONOM, byl předseda KDU-ČSL a senátor za Vsetínsko a Valašskomeziříčsko, Jiří Čunek. Po Václavu Klausovi, Jiřím Paroubkovi a Martinu Bursíkovi se tak na Vysoké škole ekonomické v Praze objevila další osobnost současné politické reprezentace.

Téma přednášky znělo "Slabosti demokracie - menšiny a vlivové skupiny". Již téma je silně kontroverzní. Logicky z něho vyplývá, že menšiny a vlivové skupiny jsou slabostí demokracie. Byl jsem velmi zvědavý, jak se s tímto tématem Jiří Čunek popasuje.

Posluchači se hned v úvodu dozvěděli, že přednášky se účastní senátorova dcera Eva, které se však neukázala, protože se za svého otce stydí. Následně se bývalý vsetínský starosta představil jako odborník na romskou problematiku. Za pomoci powerpointové prezentace se snažil velmi poutavě a energicky popsat "vsetínské řešení" bytové otázky tzv. nepřizpůsobivých občanů. To je ale v pořádku, protože on se stydí za ni. Další zajímavou informací bylo, že Čunek skutečně romské otázce rozumí, protože často vsetínské romy často navštěvoval. Dokonce s nimi jedl "kosti", které má velice rád, ale manželka mu je doma nedělá. Obává se totiž, že jsou podle karcinogenní. Romové se však karcinogenů neobávají, a tak kromě opékání bůčku u ohně s nimi pojedl i "kosti" (alespoň tak, podle vlastních slov, ušetřil a mohl naspořit "miliony"). Na oplátku jim koupil nějaké kofoly a víno, po kterém se ale nikdo neopil, protože jich na něj bylo příliš mnoho. Jiří Čunek dále velmi barvitě popsal návyky romských komunit, zejména v oblasti lidských exkrementů a vynášení odpadků byl velmi sdílný. Hovořil o vztahu Romů k vlastnímu a cizímu majetku, práci, stěžejní úloze rodiny, sociálních dávkách (se kterými má prý sám bohaté zkušenosti) a mnohém dalším.

Obzvláště zábavnou částí se stala pasáž "Čunkova politická kariéra". Z občanského fóra přešel Jiří Čunek k Lidovcům. Ačkoli tato strana neměla ve Vsetíně silnou pozici, usedl na radnici. Na sklonku roku 1996 se proti jeho vůli stal starostou a v roce 2000 i zlínským zastupitelem. Na žádost bratra Kalouska, se kterým nemá nikterak bratrské vztahy, kandiduje v roce 2006 do senátu. O senátorský post nemá ani nejmenší zájem, což vysvětluje i panu Tvrdíkovi, který se sním přijíždí do Vsetína seznámit. Přesto vše volby vyhrává a usedá do senátorské lavice. (Poprvé v historii horní komory parlamentu přichází nový senátor, kterého všichni znají. On však nezná nikoho. To mu činí problémy, protože neví, zda ho na chodbě zdraví senátorka, či uklízečka. Zmatený senátor pak pochopitelně váhá ve volbě tématu hovoru.) Největším překvapením je zvolení předsedou KDU ČSL, o tom se mu nezdálo ani ve snu a překvapivě jím být vůbec nechtěl.

Jak jste možná pochopili, vystoupení Jiřího Čunka bylo spíše než hodnotnou, erudovanou přednáškou, cirkusovým představením. Čunek umě bavil své publikum a ukázal se jako velice vtipný populista. Úroveň humoru odpovídala nárokům průměrného diváka "nováckých estrád" a až překvapivě na studenty zabírala. Abych ale senátoru Čunkovi příliš nekřivdil musím přiznat, že některé názory s ním v zásadě sdílím (úloha státu, obcí a dalších organizací v inkriminované problematice, jasná, srozumitelná pravidla a sankce pro "nepřizpůsobivé občany", atd.) Nemohu však přistoupit na jejich ironickou a znevažující prezentaci plnou nadsázky, zjednodušování a zesměšnění. Zároveň se nemohu ubránit, že jeho "vsetínské řešení", kterým se velmi pyšní, je jen dalším přesunutím problému na dobu pozdější. V úplném závěru své show to i přiznal, když řekl, že poskytl půjčky rodinám, které absolutně nechápou význam slov půjčka a splátka. Nejsem si však jistý, zda tuto prakticky jedinou důležitou informaci někdo zaregistroval, či zanikla v závěrečném aplausu.

sobota 16. června 2007

Nejen studenti opisují, MF DNES také

V posledních dnech se celkem často setkávám s tématem opisování, nedodržování citačních pravidel a nedostatečným uváděním zdrojů u studentů vysokých škol. Zejména na Vysoké škole ekonomické probíhá bouřlivá diskuze nad opatřeními, která zavedla jedna z fakult, ale není to jen VŠE, jak se můžeme dočíst v mnoha článcích (jen namátkou třeba v tomto na serveru hn.ihned.cz)

Ale jak jsem dnes ráno zjistil zdaleka se nejedná jen o problém akademického prostředí. Před nedávnem jsem na tomto blogu publikoval článek o vcelku vtipné podobnosti kaplického návrhu Národní knihovny a améby ze seriálu Futurama, zde. Článek se setkal se značným zájmem, což mě velmi těšilo a bylo pravděpodobné, že toto téma využije i některé z "větších zvířat" na českém internetu, či některé z tištěných médií. Dnes ráno se tak stalo. Na tiulní straně MF DNES je článek "Opisoval tvůrce chobotnice u autora Simpsonů?" a na zpravodajském serveru iDNES se objevila zpráva "Kaplický odmítá, že by ho inspirovalo želé ze seriálu".

Samotné další zpracování a rozvíjení mého postřehu mi absolutně nevadí, ba naopak mám z něho radost. Jediné co musím autorům vytknout je, že neuvádějí zdroj ani odkaz na místo, kde se očividně inspirovali a ze kterého citují, tedy můj blog. Tato jediná výtka je však velmi významná a důležitá. Nejde o žadný projev sebestřednosti ani samolibosti, ale jen malé popíchnutí, které si nemohu odpustit.

Jestliže na Národohospodářské fakultě VŠE za odhalení podobných hříšníků dostávají učitelé finanční odměny a studenti jsou postaveni před disciplinární komisi, mělo by se stejným metrem měřit i Pavle Kubálkové a Janu Matesovi z MF DNES:)



via

čtvrtek 14. června 2007

International Weblogger's Day

International Weblogger's Day 2007Již poměrně dlouho jsem zde nic nenapsal, ale dnes je to téměř povinnost. Na 14. červen totiž připadá neoficiální svátek blogování, který se slaví od roku 2004. Více informací se dozvíte na www.inweday.org a nebo na wikipedii. Teď už ale dost slov a jděte raději také slavit.

pondělí 4. června 2007

up-and-down life

Po dlouhém a náročném víkendu je můj život vzhůru nohama a v noci jsem tudíž nemohl zamhořit oka. Nedalo se nic dělat, musel jsem vylézt z postele a pustit si oblíbený film Full Metal Jacket.
Není nad úžasnou "Surfin Bird Scene", když venku právě svítá a do pokoje proudí svěží ranní vzduch.


čtvrtek 31. května 2007

Typografie na YouTube

Před nedávnem jsem potřeboval inspiraci z oblasti typografie. Jsem v této problematice začátečníkem a chtěl jsem si pro představu udělat obrázek o možnostech, které typografie skýtá a následně se pustit do vlastní (školní) práce.
Vypravil jsem se tedy do světa internetu a pátral po typografické inspiraci. Netrvalo dlouho a dostal jsem se na oblíbený server YouTube. Zde mě zaujalo hned několik videí a nebylo to vždy jen kvůli typografii. Pravděpodobně jsem se právě stal jedním z mnoha YouTube-parazitů, ale to mě absolutně netrápí.






A o čem vlastně typografie je? Odpověd by mohlo přinést následující video.


Doufám, že jsem Vás příliš nenudil a pokud jste narazili na jiné zajímavé kousky, ať už kdekoli, nebojte se pochlubit.

středa 30. května 2007

Kde architekt Jan Kaplický "opisoval"?

Okolo návrhu Národní knihovny na Letné se strhla bouřlivá diskuse, ke které se vyjadřoval kde kdo. Nemám v úmyslu zapojovat se do této slovní přestřelky, ačkoli určitý názor na tuto otázku mám. Nemyslím si však, že je potřeba ho zde ventilovat a možná i někteří "důležitější" lidé by tak měli učinit.

Abych příliš nezdržoval, půjdu přímo k věci samé. Jistě znáte chvíle, kdybyste se měli připravovat na důležitou zkoušku, ale děláte cokoli jiného než, že se učíte. I já to moc dobře znám, ale tentokrát jsem toho nelitoval.
Jako již mnohokrát jsem místo u učebnice skončil u notebooku a sledoval skvělou Futuramu. To co mě ale při tomto flákání překvapilo, bych se nenadál ani v nejbujnějším snu. Ono neuvěřitelné odhalení jsem se Vám rozhodl zprostředkovat pomocí následujících snímků.


Autor: Matt Groening - FUTURAMA


Autor: Matt Groening - FUTURAMA


Vizualizace - Future Systems

Nyní je zcela jasné, kde architekt Jan Kaplický, představitel a zakladatel světoznámého ateliéru Future Systems, při svém návrhu "opisoval".

Související články:
Nejen studenti opisují, MF DNES také